41 faktů o Applu, které jste nevěděli (2023)

Apple je již 41 let společností, která přináší inovace a je známkou úspěchu. Bylo o něm napsáno mnoho a mezi našimi čtenáři jistě najdete mnoho fajnšmekrů, kteří o cupertinské společnosti vědí téměř vše. Přesto vám přinášíme 41 faktů o Applu. Vsadím se, že každý si zde najde něco zajímavého, o čem předtím neměl ani tušení.

Mohlo by vás to zajímat

Apple byl založen před 41 lety, podívejte se na jeho úplnou historii

Vše o Apple

Martin Skupa

4

 1. Kouříte při používání Macu? Přestaň

Samozřejmě si ubližujete, ale kouření v blízkosti vašeho Macu také zruší vaši záruku. A nejen to, Cupertino si dokonce vyhrazuje právo odmítnout jakýkoli servis (nejen ten v záruce). Apple skutečněpovažovánoNikotin pro biologické nebezpečí.

 1. Kolik zaměstnanců má Apple?

Podle údajů Bloombergu z července 2015 Apple celosvětově zaměstnává přibližně 115 000 zaměstnanců na plný úvazek. To je odpor recepčních vůči personálu technické podpory, maloobchodníkům, vývojářům softwaru a hardwaru, inženýrům nebo managementu. Zkrátka vše, co si dokážete představit.

 1. Kolik vydělávají zaměstnanci společnosti Apple?

Zatímco prodavači a pracovníci technické podpory vydělávají štědré hodinové mzdy,abc novinkyuvádí, že zaměstnanci v cupertinské centrále Applu dostávají průměrně 125 000 dolarů ročně (asi 2,75 milionu Kč).

 1. Apple má více peněz než americká vláda

Forbes nedávno uvedl, že Apple má v hotovosti zhruba 160 miliard dolarů. Pro srovnání, americké ministerstvo financí drží asi 49 miliard dolarů v hotovosti, aby udrželo vládu nad vodou.

 1. Co vlastně znamená čas 9:41?

Pokud jste si pozorně prohlíželi produktové fotografie iPhonu, pravděpodobně jste si všimli, že na displeji je čas 9:41. To proto, že 9:41 je přesný čas, kdy byl na Apple Macworld Expo 9. ledna 2007 odhalen první iPhone.

 1. iPhone za 3 miliony dolarů?

Pokud by vám originální iPhone od Applu nestačil, můžete popřemýšlet o luxusnější variantě od firem, které se úpravami telefonů přímo zabývají. Pokud byste však v roce 1991 chtěli obyčejný iPhone, podle Tech Policy Daily stál až 3 miliony dolarů (66 milionů Kč) nebo jeho součásti. Jen za RAM byste zaplatili přes 1,4 milionu dolarů.

 1. Proč název Apple?

Legenda praví, že Steve Jobs, který založil svou firmu jako prodejce ovoce, měl velmi rád jablka. V Silicon Valley bylo na počátku 80. let také mnoho sadů, což mohlo Jobsovo rozhodnutí ovlivnit.

 1. Arme Lisa...

Jedním z méně známých produktů Applu byla Lisa. Velmi těžkopádný, nepředvídatelný a, měli bychom dodat, poněkud zvláštně vypadající stroj, který na trhu nikdy nenašel velký úspěch. Dalo by se dokonce mluvit o komerčním fiasku. Lisa byla brzy stažena z prodeje a legenda říká, že více než 2 700 počítačů Lisa je pohřbeno na skládce v Utahu. To vše se samozřejmě stalo dávno předtím, než se Apple začal zajímat o životní prostředí, které je dnes dokonce jádrem jeho filozofie.

(Video) Ranč Skinwalkerů – 2022 (nové šokující informace) – sezóna 3

Mohlo by vás to zajímat

5 nejznámějších produktů od Applu

iPhone

Martin Skupa

 1. Cupertino je fajn

Každé čtvrtletí vydělávají v Cupertinu obrovské peníze. Zatímco některé jsou výrazně lepší než jiné, Apple nedávno po období postupných meziročních poklesů ohlásil nejlepší čtvrtletí za poslední roky. Apple oficiálně prohlásil, že se vrátil na cestu růstu.

 1. mlčenlivost o všem

Apple je známý vysokou utajeností svých projektů. Při skutečné práci na tajném projektu je tento „tajný“ tým zcela odříznut od ostatních zaměstnanců. PoBusiness InsiderApple má na plný úvazek tým profesionálních tesařů, kteří jsou okamžitě schopni postavit nové zdi na pokyn managementu.

 1. Steve Jobs miloval Porsche

Stejně jako byl fanouškem německých sportovních vozů, měl Steve Jobs rád i hodinky Porsche. Jeden zaměstnanec, který ocenil jejich design, je dokonce dostal od Jobse.

apple-computer-porsche-935-racing-car
apple-computer-porsche-935-2
apple-2-porsche 935_apr80
apple-24-porsche 935-_apr80

Vstupte do galerie

 1. Jak zabránit prozrazení tajemství?

Dávno předtím, než mohl nový zaměstnanec pracovat na vývoji, musel pracovat na kvazi projektu. To znamená, že pracoval na falešném produktu, který se ve skutečnosti nikdy nestane produktem. Důvodem bylo zjistit, zda se společnost může na nového zaměstnance spolehnout a věřit mu, že neprozradí žádná tajemství.

(Video) Co jste o Samsungu nevěděli #2: Na co si dát pozor a jak funguje Samsung Knox!

 1. Kdo je Siri?

Všichni známe Siriin hlas. Ale kdo stojí za tímto hlasem? Podle nezávislé analýzy CNN není Siri, kterou všichni známe a sníme o ní mluvit na našich iPhonech, iPadech a Macech, nikdo jiný než Susan Bennett. Američan, který údajně trávil spoustu času v high-tech hlasových kabinách čtením skriptů a zdokonalováním hlasu, který všichni slyšíme, když stiskneme domovské tlačítko.

 1. iPod od Apple mohl být iPod PHILIPS

Dokážete si představit iPod bez loga Apple? Spekuluje se, že Tony Fadell, známý jako otec iPodu, představil koncept iPodu společnostem jako PHILIPS a Real Networks, než jej představil společnosti Apple. Tyto společnosti však Fadellovu nabídku odmítly s odůvodněním, že v iPodu nevidí žádnou budoucnost. Když s tímto nápadem přišel do Applu, Steve Jobs ho okamžitě vzal na palubu a my už známe výsledek.

 1. Vnitřní označení iPhonu

Než byl Apple iPhone odhalen na pódiu na Macworld 2007, byl Apple iPhone nějakou dobu supertajnou záležitostí na 1 Infinite Loop. Během tří let, kdy byl iPhone ve vývoji, byl označován jako M68.

 1. Jony Ivos Garderobe

Sledovali jste někdy oficiální produktové video na webu společnosti Apple? Nejlepší zasvěcenci Applu hovoří o největších inovacích, designu a právě „magických“ funkcích, které může nový produkt nabídnout. Jony Ive, největší hvězda naší doby, často nosí velmi podobné oblečení. Zřejmě se mu moc líbí trička G-STAR. Tuto značku nosí již 17 let. Nebo alespoň když dělá videa.

 1. Apple je druhým největším výrobcem smartphonů

Apple není společnost jako každá jiná. Ve skutečnosti je to největší IT společnost na světě. Alespoň podle vyšší výše celkového bohatství a příjmů. Apple je také druhým největším výrobcem smartphonů po Samsungu. To není špatné vzhledem k tomu, že jediným jablečným telefonem je iPhone, i když je v prodeji několik variant současně.

 1. Rok 2012 byl rokem iPadu

Jedním z nejlepších let Applu byl rok 2012. Nejenže společnost prodala 125 milionů iPhonů (to je 340 000 kusů denně), technologický gigant prodal také 58 milionů iPadů.

 1. Apple prodává mnoho produktů

statistiky"Každou vteřinu“ poskytnutý v reálném čase programátorem Nealem Aragwalem ukazuje, že společnost prodává spoustu produktů. Nezapomeňte se podívat na tuto stránku, čísla jsou docela působivá. Napsáním tohoto 23. faktu Apple vydělal 50 000 dolarů.

Mohlo by vás to zajímat

TOP 10 pravd o společnosti Apple a jejích produktech

Vše o Apple

a

14

 1. Pozorně poslouchám, co říkáš Siri

Siri vám může zničit život, když jste na cestách. Věděli jste ale, že pokaždé, když se Siri na něco zeptáte, Siri odešle tyto informace na servery společnosti Apple, kde je zpracuje, analyzuje a uloží po dobu nejméně dvou let? Jen jí neříkejte něco jako „Hej Siri, 108“, jak jsme se nedávno dozvěděli, není vůbec dobrý nápad.

 1. Nejhodnotnější značka na světě

Zatímco mateřská společnost Google Alphabet nedávno překonala Apple jako nejhodnotnější značku světa, zarytí fanoušci Applu se mohou utěšovat tím, že Apple, jehož hodnota se odhaduje na 170,3 miliardy dolarů, držel titul tři roky.

(Video) Co jste o Samsungu nevěděli #1: Zajímavosti z historie a jaký telefon vybrat?

 1. Apple a Samsung jsou vlastně přátelé

Jistě, technicky si konkurují na trhu smartphonů, ale Apple a Samsung mají ve skutečnosti velmi hluboký vztah. Nejen, že Samsung vyrábí Retina displej iPadu a některé procesory řady A, ale jihokorejská společnost je údajně nadcházejícím dodavatelem OLED displejů pro iPhone 8.

 1. Akcie Applu byly ve skutečnosti vyšší než nyní

Zatímco akcie Applu (AAPL) se aktuálně obchodují kolem 144 dolarů za akcii, věřte tomu nebo ne, akcie společnosti se kdysi pohybovaly kolem 650 dolarů za akcii. V roce 2014 byl Apple tak cenný, že společnost musela prodat své akcie povolením rozdělení akcií. Jeden podíl rozdělila na sedm. Výsledkem bylo, že 1 akcie AAPL za 645 USD byla ve skutečnosti ekvivalentní 7 akciím za přibližně 94 USD za každou. „Nová“ hodnota firmy se však od té doby téměř zdvojnásobila.

 1. Apple měl jednu z nejúspěšnějších IPO v historii

V té době to byla největší IPO od IPO Fordu v roce 1958. Jak Fortune poznamenává, pokud jste IPO koupili v prosinci 1980

Apple, pouhých 100 akcií za 22 dolarů (2 200 dolarů), i po započtení všech rozdělení akcií a přecenění v průběhu let by vašich 100 akcií dnes bylo 5 600 akcií a hodnota 632 800 dolarů.

 1. jak to pojmenovat?

Než se Steve Jobs a jeho tým definitivně shodli na názvu iPhone, bylo na stole mnoho dalších jmen. Dokážete si představit, že byste vlastnili stativ Apple? Co znamená TelePod? Věřte nebo ne, Apple dokonce podle PCMag v jednu chvíli zvažoval pojmenování iPhonu iPad.

Mohlo by vás to zajímat

Přesně před 10 lety se začal prodávat první iPhone

iPhone

Amaya Tomanová

 1. Steve Jobs byl vyhozen ze své vlastní společnosti

Poté, co v roce 1985 vypukl boj o moc mezi Stevem Jobsem a jedním z nejstarších generálních ředitelů Applu, Johnem Sculleym, představenstvo jednomyslně odhlasovalo vyloučení spoluzakladatele. Spoluzakladatel se ale rozhodně neztratil, teprve třicetiletý Jobs koncem 80. a začátkem 90. let pokračoval v sérii lukrativních projektů.

 1. Narodil se miliardář

Jedním z těchto lukrativních projektů se stala animační společnost Pixar, kterou Jobs založil na začátku 90. let. Animace byla vždy jeho vášní, a když se naskytla příležitost spojit se s Disney, aby vytvořili historickou klasiku Toy Story, Jobs vydělal své jmění a v roce 1996 získal „titul“ miliardáře, to vše ještě před svým návratem do Applu.

 1. Apple prodává Ise v aukci za 1 milion dolarů

Zatímco první sada osobních počítačů Apple I stála původně 666 dolarů a ďábel se na vývoji rozhodně nepodílel, první jablečné zařízení ve své plně funkční podobě bylo v roce 2014 oceněno na 905 000 dolarů. Zajímavé je, že vítěznou nabídku předložilo Muzeum amerických inovací Henryho Forda, kde bude zařízení údajně vystaveno pro všechny.

 1. Původní duhové logo navrhl Ronald Wayne

Přestože opustil společnost pouhých 12 dní po jejím založení v roce 1976, Ronald Wayne sehrál klíčovou roli při navrhování prvního legitimního loga společnosti. Bylo to ikonické duhové logo, které nosil slavný Macintosh. Jen pro pořádek, Wayne byl v té době inženýr v Atari.

 1. Kolik je tam Apple Stores?

V roce 2005 Cupertino provozovalo 116 Apple Store v mnoha zemích po celém světě, většinu z nich ve Spojených státech. Do roku 2014 toto číslo vzrostlo na 437 a každým rokem se zvyšuje.

(Video) TOP 5 - FAKTŮ O APPLE

 1. V Číně je mnoho falešných Apple obchodů

Falešné příběhy Apple v Číně jsou na denním pořádku. Některé jsou přesvědčivější než jiné. Mnoho zaměstnanců čínského „Apple Store“ však bylo ve skutečnosti šokováno, když se dozvěděli, že ve skutečnosti pro Apple nepracují.

 1. 1984

Během 3. čtvrtletí Super Bowl XVIII mezi Los Angeles Raiders a Washington Redskins Apple odvysílal svou první hvězdně obsazenou televizní reklamu pomocí počítače Macintosh. Reklama byla nesmírně úspěšná, a přestože je to již 33 let, událost navždy vejde do historie jako jedna z nejikoničtějších reklam na Super Bowl všech dob.

 1. Steve Jobs a Bill Gates byli kamarádi (tak nějak...)

Bylo by to těžké uvěřit, ale v jednu chvíli byli Steve Jobs a Bill Gates skutečně přátelé, alespoň do určité míry. Nechvalně známá rivalita mezi Applem a Microsoftem začala v roce 1983, dlouho poté, co techničtí giganti založili své příslušné společnosti.

 1. Fotoaparát od Applu nebyl hitem

Bez Jobse, který v Applu koncem 80. a začátkem 90. let z velké části chyběl, se kalifornská společnost snažila vyvinout cokoli, aby ji udržela nad vodou. Pod vedením Johna Sculleyho začala společnost experimentovat s řadou spotřebitelsky orientovaných produktů, včetně CD přehrávačů, herních konzolí a dokonce i digitálního fotoaparátu QuickTake, což byl nakonec velký propadák vedoucí k Sculleyho vyhození.

 1. Když už jsme u konzolí...

Než se objevil XBOX, PlayStation nebo dokonce ikonické Nintendo 64, snažil se Apple vyvinout vlastní herní konzoli. Konzole Pippin bohužel v 90. letech přidala do firemního fondu ještě více.

 1. Apple oblečení

Po sesazení Jobse v roce 1985 se Apple rozhodl zkusit štěstí. módní průmysl. Firma se moc daleko nedostala, spíš módní faux pas.

Mohlo by vás to zajímat

10 nejpodivnějších produktů a konceptů společnosti Apple

Vše o Apple

David Greben

 1. Peníze nad Billem Gatesem

Když se Jobs v roce 1997 vrátil do čela Applu, našel loď v tak zbídačeném stavu, že nově jmenovaný generální ředitel na Macworldu 1997 oznámil, že Bill Gates plánuje investovat 150 milionů dolarů do revitalizace výrobce Maců.

 1. Jen jedna věc…

Toto prohlášení jsme slyšeli o rok později, v roce 1998, na Macworldu. Jony Ive se připojil k týmu Apple jako vedoucí designu, aby představil iMac G3. Barevné, výkonné, dostupné a zodpovědné za návrat Applu na vrchol. iMac G3 vydláždil cestu iMacu, jak jej známe dnes.

 1. "a" viMac

Spekulace o tom, co předcházelo „i“ v názvech iMacu, iPhonu, iPadu a několika dalších produktů Apple, jsou nekonečné. Jak poznamenává Mashable, můžeme tyto otázky konečně vyřešit. Sám Steve Jobs na Macworldu 1998 poznamenal, že mai znamená „Internet“ – dokonalé spojení mezi internetem a Macem, internetem a telefonem atd.

 1. MacBook Pro 2012 bude vždy klasika

Od poloviny roku 2012 byl Apple MacBook Pro (MD101LL/A) nejen jedním z posledních počítačů Mac, které Steve Jobs před svou smrtí v říjnu 2011 osobně vlastnil, ale navždy zůstane jedním z nejikoničtějších MacBooků společnosti. Tento model se vyznačuje prémiovým hliníkovým unibody designem, moderními inovacemi, jako je USB 3, Thunderbolt, DVD mechanika a mnoho dalšího.

(Video) Only A Glass Of This Juice... Reverse Clogged Arteries & Lower High Blood Pressure - Doctor Reacts

 1. Ronald Wayne

Neznámý spoluzakladatel Applu Ronald Wayne prodal svůj 10% podíl

Apple za mizerných 800 dolarů pouhých 12 dní poté, co společnost založila mocenská trojka. Kdyby Ronald Wayne držel tento podíl několik desetiletí, měl by dnes 60 miliard dolarů.

Videos

1. Nesnáším když...! | Tary
(Tary)
2. Co jste neviděli v Show Jana Krause 2. 3. 2022
(Show Jana Krause)
3. Co jste o Samsungu nevěděli #3: Samsung DEX udělá z vašeho mobilu počítač!
(Huramobil [Petr Hudec])
4. GTA 5 Fakta a Glitche Které Neznáte #4 (Od Speedrunnera)
(DarkViperAU)
5. HRAD Valečov - Hodina falešné historie v ČESKÉM RÁJI [Travel VLOG Episode 64]
(Lex Universe)
6. Apple Event — September 7
(Apple)

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Moshe Kshlerin

Last Updated: 29/09/2023

Views: 5683

Rating: 4.7 / 5 (77 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Moshe Kshlerin

Birthday: 1994-01-25

Address: Suite 609 315 Lupita Unions, Ronnieburgh, MI 62697

Phone: +2424755286529

Job: District Education Designer

Hobby: Yoga, Gunsmithing, Singing, 3D printing, Nordic skating, Soapmaking, Juggling

Introduction: My name is Moshe Kshlerin, I am a gleaming, attractive, outstanding, pleasant, delightful, outstanding, famous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.